Výrobcovia / značky

    

QUERCETIN – ÚČINNÝ FLAVONOID

Pridané: 27.02.2023
|
Mgr. Martina Hubená

Quercetin (kvercetín) je prírodný bioaktívny flavonoid, výborný antioxidant s protizápalovými a protivírusovými účinkami. Môžu z neho profitovať najmä ľudia, ktorých sužujú alergie, astma, cukrovka, obezita, rakovina, kardiovaskulárne a neurologické ochorenia a v neposlednom rade aj tí, ktorí aktívne športujú.

quercetin účinný flavonoid 

Antioxidačné a protizápalové účinky - ideálny doplnok stravy pre športovo aktívnych ľudí

Pokiaľ ide o jeho použitie ako doplnku stravy, kvercetín sa už roky dostáva do popredia výskumu. Používa sa pre rôzne skupiny ľudí, vďaka svojim antioxidačným a protizápalovým vlastnostiam. Ťažia z toho najmä športovci. Niekoľko, placebom kontrolovaných štúdií na ľuďoch napríklad zistilo, že kvercetín môže oddialiť únavu pri vytrvalostných športoch. Kombinácia kvercetínu a vitamínu C môže viesť k zníženiu poškodenia svalov súvisiacich so športom. Tiež veľké množstvo voľných radikálov uvoľnených fyzicky intenzívnym cvičením môže byť v krátkom čase zneškodnené kvercetínom. V jednej štúdii sa preukázalo, že kvercetín má pozitívny vplyv na netrénované mužské subjekty – v tomto prípade sa zvýšila maximálna aeróbna kapacita a zároveň sa oddialila únava počas vytrvalostnej aktivity. [1] Výsledky inej štúdie naznačujú, že kvercetín môže chrániť pred infekciami horných dýchacích ciest, ako aj pred chrípkovou infekciou po intenzívnom cvičení [2]Nárast mitochondriálnej DNA (DNA vo vnútri našich "bunkových elektrární" - mitochondrií)  podľa niektorých štúdií naznačuje zlepšenie energetického metabolizmu [1].

Kvercetín - alternatíva k antihistaminikám?

Kvercetín má antialergické funkcie, o ktorých je známe, že inhibujú produkciu histamínu [3] a zápalové mediátory. Uvoľnením B-buniek, ktoré patria medzi biele krvinky a sú zodpovedné za imunitný systém, možno redukovať antigén-špecifické protilátky. Tie sú zodpovedné za nepríjemné reakcie organizmu u alergikov na látky, ktoré sú v skutočnosti neškodné, napríklad neprimeraná reakcia peľ. Kvercetín by teda mohol byť alternatívou pre ľudí, ktorí majú mierne alergické prejavy, alebo chcú dlhodobo užívať prírodné antialergikum.

Kombinácia s inými antioxidantmi – rozumná nutnosť

Samotný kvercetín má nízku biologickú dostupnosť, čo znamená, že ho ľudské telo zle vstrebáva. Kvercetín má veľmi dobrý synergický účinok v kombinácii s vitamínom C alebo bromelaínom. Jeho absorbciu môžu zvyšovať aj iné antioxidačné látky, ako je resveratrol, genisteín (izoflavón) a katechíny (flavonoidy). Suplementácia stravy samotným kvercetínom má malý vplyv na antioxidačný stav ľudského organizmu, preto je vhodné zvážiť jeho kombináciu s inými antioxidantmi.

 

Vyskúšajte náš jedinečný komplex antioxidantov z prírodných zdrojov  4-OX PREMIUMzdroje:

[1] Davis, JM; Carlstedt, CJ; Chen, S.; Carmichael, MD; Murphy, EA: Diétny flavonoid kvercetín zvyšuje VO (2 max) a výdrž, 02/2010. 

online: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK299046/ 

[2] Davis, JM; Murphy, E.A; McClellan, JL; Carmichael, M. D; Gangemi, JD: Quercetin znižuje náchylnosť na chrípkovú infekciu po stresovom cvičení, 08/200.

online: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK299046/ 

[3] Jafarinia, M; Hosseini, MS; Kasiri, N.; Fazel, N.; Fathi, F; Hakemi, MG; Eskandari, N.: Kvercetín s potenciálnym účinkom na alergické ochorenia.
online: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/32467711/

online: https://www.vegavero.com

 Späť na zoznam článkov
Zatvoriť

K článku neboli pridané žiadne komentáre vložiť nový komentár